–5 PAŹDZIERNIKA 2022, GODZ. 10:00 –
ROP BEZ TAJEMNIC
ROP dla opakowań w Europie i najlepsze praktyki gospodarowania odpadami komunalnymi.
Czy Polska może z nich skorzystać?
Sprostanie wyzwaniu, jakim jest stworzenie cyrkularnej gospodarki, wymaga od przemysłu i rządów podjęcia strategicznych działań w zakresie tworzenia skutecznych systemów zbierania, sortowania i recyklingu odpadów pokonsumenckich. Przez dziesięciolecia pozostawialiśmy odpowiedzialność za radzenie sobie z coraz większą ilością źle zarządzanych i nienadających się do recyklingu odpadów rynkowi, społecznościom, konsumentom, a w końcu samemu środowisku.
Wiele krajów europejskich pracuje nad systemem gospodarki odpadami i rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), aby zwiększyć ich efektywność i zoptymalizować ich działanie. Jeden z programów ROP, który jest obecnie poddawany przeglądowi dotyczy opakowań po napojach. Rządy państw starają się wdrożyć najbardziej efektywne systemy dla opakowań konsumenckich, wykorzystujące usługi zbiórki w punktach typu "curbside" (pojemniki)i "drop-off" (dzwony lub PSZOK) jednocześnie rozwijając rozwiązania, które pozwolą połączyć konieczność osiągnięcia unijnych celów w zakresie zbiórki i recyklingu różnych rodzajów opakowań i materiałów opakowaniowych wraz z wygodą dla konsumentów oraz rozwojem branży recyklingowej.
W odniesieniu do Polski i innych krajów widzimy potrzebę przeprojektowania istniejącego systemu ROP w celu poprawy wskaźników zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych. Dlatego chcemy szukać rozwiązań i najlepszych praktyk, które mogą stanowić solidną bazę dla stworzenia efektywnego systemu ROP dla opakowań opartych na specyfice kraju, istniejących już narzędziach ROP, rozwiniętej infrastrukturze i ramach prawnych.
Chcemy stworzyć przestrzeń do dyskusji wokół systemu ROP dla opakowań po napojach w świetle obecnych ograniczeń i szans pochodzących z dojrzałych rynków europejskich.
Podczas dyskusji, eksperci z krajów europejskich z funkcjonującymi systemami ROP przedstawili własne doświadczenia z perspektywy sortowni i recyklerów, odpowiadając na pytania, między innymi:
Jakie są przeszkody i motywacje w ramach systemu ROP, aby osiągnąć wyższy poziom zbiórki i recyklingu?
Jakie są najlepsze praktyki, którymi warto się podzielić? Czy Polska może skorzystać z tych praktyk?
Jak powinien działać system ROP dla opakowań, aby wspierać sortowanie i recykling różnych materiałów, w tym odpadów zmieszanych?
Jak wygląda współpraca z organizacjami odzysku opakowań?
Jakie rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami są wdrażane w porównaniu do tych proponowanych w modelu Holistycznych Systemów Zasobów przez firmę TOMRA: system kaucyjny, selektywna zbiórka (z/bez plastiku jako oddzielnej frakcji), sortowanie odpadów zmieszanych.
Uczestnicy

Terje Skovly
Romerike Avfallsforedling IKS (ROAF)

Mattias Philipsson
CEO Svensk Plaståtervinning i Motala AB

Grzegorz Orzeszko
Prezes ZUT Gdańsk

Laurynas Virbickas
CEO of Kauno RATC

Mariusz Rajca
Prezes TOMRA Sorting sp. z o.o.
