Skip to the main content.

Extended Producer Responsibility

READ MORE

 

Textiles

READ MORE

Advanced Mechanical Recycling

READ MORE

 

Mixed Waste Sorting

READ MORE

Holistic Resource Systems

READ MORE

 

Reuse

READ MORE

Deposit Return Systems

READ MORE

–5 PAŹDZIERNIKA 2022, GODZ. 10:00 –

ROP BEZ TAJEMNIC

ROP dla opakowań w Europie i najlepsze praktyki gospodarowania odpadami komunalnymi.

Czy Polska może z nich skorzystać?

 

Sprostanie wyzwaniu, jakim jest stworzenie cyrkularnej gospodarki, wymaga od przemysłu i rządów podjęcia strategicznych działań w zakresie tworzenia skutecznych systemów zbierania, sortowania i recyklingu odpadów pokonsumenckich. Przez dziesięciolecia pozostawialiśmy odpowiedzialność za radzenie sobie z coraz większą ilością źle zarządzanych i nienadających się do recyklingu odpadów rynkowi, społecznościom, konsumentom, a w końcu samemu środowisku.

Wiele krajów europejskich pracuje nad systemem gospodarki odpadami i rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), aby zwiększyć ich efektywność i zoptymalizować ich działanie. Jeden z programów ROP, który jest obecnie poddawany przeglądowi dotyczy opakowań po napojach. Rządy państw starają się wdrożyć najbardziej efektywne systemy dla opakowań konsumenckich, wykorzystujące usługi zbiórki w punktach typu "curbside" (pojemniki)i "drop-off" (dzwony lub PSZOK) jednocześnie rozwijając rozwiązania, które pozwolą połączyć konieczność osiągnięcia unijnych celów w zakresie zbiórki i recyklingu różnych rodzajów opakowań i materiałów opakowaniowych wraz z wygodą dla konsumentów oraz rozwojem branży recyklingowej.

 

 

W odniesieniu do Polski i innych krajów widzimy potrzebę przeprojektowania istniejącego systemu ROP w celu poprawy wskaźników zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych. Dlatego chcemy szukać rozwiązań i najlepszych praktyk, które mogą stanowić solidną bazę dla stworzenia efektywnego systemu ROP dla opakowań opartych na specyfice kraju, istniejących już narzędziach ROP, rozwiniętej infrastrukturze i ramach prawnych.

Chcemy stworzyć przestrzeń do dyskusji wokół systemu ROP dla opakowań po napojach w świetle obecnych ograniczeń i szans pochodzących z dojrzałych rynków europejskich.

Podczas dyskusji, eksperci z krajów europejskich z funkcjonującymi systemami ROP przedstawili własne doświadczenia z perspektywy sortowni i recyklerów, odpowiadając na pytania, między innymi:

Jak obecnie wygląda system ROP i jego skuteczność na wybranych, europejskich rynkach?

Jakie są przeszkody i motywacje w ramach systemu ROP, aby osiągnąć wyższy poziom zbiórki i recyklingu?

Jakie są najlepsze praktyki, którymi warto się podzielić? Czy Polska może skorzystać z tych praktyk?

Jak powinien działać system ROP dla opakowań, aby wspierać sortowanie i recykling różnych materiałów, w tym odpadów zmieszanych?

Jak wygląda współpraca z organizacjami odzysku opakowań?

Jakie rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami są wdrażane w porównaniu do tych proponowanych w modelu Holistycznych Systemów Zasobów przez firmę TOMRA: system kaucyjny, selektywna zbiórka (z/bez plastiku jako oddzielnej frakcji), sortowanie odpadów zmieszanych.

 

Uczestnicy

CC0E3366-BA91-439C-86E1-50D2D38A8360

Terje Skovly

Romerike Avfallsforedling IKS (ROAF)
matias

Mattias Philipsson

CEO Svensk Plaståtervinning i Motala AB
gregor

Grzegorz Orzeszko

Prezes ZUT Gdańsk
laurynas

Laurynas Virbickas

CEO of Kauno RATC
marius

Mariusz Rajca

Prezes TOMRA Sorting sp. z o.o.
anna

Moderator – Anna Sapota

Viceprezes ds. Public Affairs dla Europy Północno-Wschodniej